Lepsza Szkoła

Nawigacja

Aktualności

Motto Szkoły

"Wiemy jak tworzyć dobrą szkołę..."

Projekt edukacyjny

Zdalna świetlica


Drogie dzieci !!!
Zapraszamy Was do wspólnej zabawy. Przedstawiamy Wam propozycje różnych wyzwań, na każdy tydzień coś innego. Jeśli się nudzicie, jeśli nie wiecie co zrobić z wolnym czasem - zostańcie tutaj -  czekają na Was różne pomysły do wykorzystania w domu.



 

Propozycje zajęć świetlicowych od 21 do 22 grudnia

Blok tematyczny: Świąteczne aromaty

 

Pomarańcze! Chyba nikt nie wyobraża sobie świąt bez pomarańczy i mandarynek. Pomarańcze możecie wykorzystać na wiele sposobów. Zawsze będą spełniały dwie role; będą pięknie pachniały i wglądały.

Możecie ostrym nożykiem czy dłutkiem do rzeźbienia w owocach i warzywach wycinać efektowne wzorki, ozdobić goździkami i położyć na stole wśród kilku świerkowych gałązek. Poproście o pomoc rodziców!

 

 

Zostały Wam skórki?- nie wyrzucajcie ich! Co z nich można zrobić? Zobaczcie sami.

Jedyne co potrzebujesz to skórki z pomarańczy albo/i mandarynek i cynamon w proszku. Wszystko wrzucasz do garnka. Zalewasz odrobiną wody (żeby zakryła skórki) i wstawiasz do gotowania na małym ogniu. Kiedy mikstura zacznie wrzeć zacznie uwalniać się para z mikstury o cudownym zapachu pomarańczy z cynamonem! Przygotuj to wspólnie z rodzicami a zobaczysz że twój dom wypełni się cudownym zapachem.

 

 

Poniżej kilka innych pomysłów na zrobienie pachnących ozdób świątecznych.

świąteczne potpourri

aromatyczne lampiony

pachnące zawieszki

ozdobne pomarańcze

 

A w wolnej chwili polecamy słuchowisko „ Królowa Śniegu”

 
Możecie też pograć z rodzicami w świąteczną wersję gry „ 5 sekund ” lub 
posłuchać kolęd i pastorałek. Zachęcamy też do obejrzenia w wolnej chwili filmów o tematyce bożonarodzeniowej Ekspres polarnyElf,  Rudolf Czerwononosy.

 

*** Wesołych Świąt *** 

**************************************************

 

Propozycje zajęć świetlicowych od 14 do 19 grudnia

Blok tematyczny: W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia 

 

„Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy.
Dzień, zwykły dzień w którym gasną wszelkie spory…”

Grudzień to miesiąc pełen niespodzianek i wydarzeń, które mają wyjątkowy czar i magiczną moc. Nie tak dawno  wszyscy oczekiwaliście na  wizytę  Świętego Mikołaja, a wkrótce będą Święta Bożego Narodzenia,  to piękny zaczarowany czas, najbardziej ciepły i rodzinny .

W tym przedświątecznym okresie przygotowałyśmy dla Was wiele ciekawych propozycji. Poznajcie tradycje i zwyczaje związane ze świętem Bożego Narodzenia

 

Oglądnijcie też filmy:

 

 

A teraz troszkę rozrywki. Przygotowałyśmy dla Was duży zestaw gier i zabaw. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego

krzyżówka 1           krzyżówka 2          wykreślanka 1        wykreślanka 2

memory 1          memory 2     gry matematyczne   duży zestaw puzli      labirynt

 

Słuchając piosenek o tematyce świątecznej na osoby lubiące kolorować czeka  zestaw kolorowanek online

 

 

 

 

 

Oglądaliście prezentację na temat tradycji świątecznych. Spróbujcie teraz rozwiązać quizy o tradycjach bożonarodzeniowych

 

Na koniec posłuchajcie słuchowisk dla dzieci . Polecamy cztery do wyboru :

Choineczka                   Sprawiedliwa rózga                          Białośnieżka

List, opowiadanie nie tylko na Święta

 

 

****************************************************************************************************************************************************************

 

 

Propozycje zajęć świetlicowych od 07 do 11 grudnia

Blok tematyczny: Guzik z pętelką 

W tym tygodniu zapraszamy chętne osoby do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na ozdobę choinkową „ MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA -OZDOBA ŚWIĄTECZNA”

Zadaniem uczestnika jest wykonanie ozdoby bożonarodzeniowej w formie zawieszki. Może to być bombka, gwiazdka, aniołek, dzwoneczek itp. Technika wykonania pracy jest dowolna. Zdjęcia gotowej pracy należy przesłać na adres : marzenamatusgunther@sp6nowasol.onmicrosoft.com do 23 grudnia. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi po powrocie do szkoły.

 

Czy wiecie co to jest spostrzegawczość?

Najprościej mówiąc – spostrzegawczość to bycie szybkim obserwatorem szczegółów. Spostrzegawczość można doskonalić, na przykład poprzez rozwiązywanie zagadek wzrokowych. Spróbujcie, bo to bardzo przydatna umiejętność podczas uczenia się i zapamiętywania.

escape room         sokole oko - gra na spostrzegawczość

 

Jest wiele gier i zabaw, które ćwiczą spostrzegawczość i zapamiętywanie. Np. „ Memory” memory - Noddy               memory - wąż              memory - klasyczne

 

Dla osób, które lubią odnajdywać różnice mamy duży zestaw obrazków. Wybierz, wydrukuj i szukaj …… Miłej zabawy !

 

A teraz proponujemy zabawę z tangramami

Tangram… Co to takiego? Tangram to świetne ćwiczenie rozwijające kreatywność, wyobraźnię, spostrzegawczość, koncentrację i pamięć, będąc jednocześnie czasem rozrywki i dobrej zabawy. Zachęcamy Was do podjęcia tego wyzwania i życzymy powodzenia!

tangram 1             tangram 2

 

Czy chcecie zostać pogromcą zagadek i pomóc Pani Dorocie odnaleźć zagubiony klucz? Skoncentrujcie się i spróbujcie rozwiązać łamigłówki, poruszając się po poszczególnych pomieszczeniach w domu Pani Doroty.

 

 

Hej, hej!!!

Czy wiecie, że w sobotę jest....

Dzień Guzika ???

12 grudnia swój wielki dzień mają guziki… nie jest to przypadkowa data… bo jak się okazuje przypada na 12 dzień 12 miesiąca, a guziki liczy się przecież tuzinami lub grosami, na które składa się ich 12.

 

Guzik tu,guzik tam,

guzik krąży tu i tam.

Jak to miło i wesoło,

kiedy guzik krąży w koło.

 

Z guzikowej tradycji słynie podobno Gmina Sochocin. Tu produkuje się guziki z muszli morskiej i rzecznej. Jest tam też Pamiątkowa Izba Guzikarstwa. I jeszcze ciekawostka, że patronem guzikarzy jest podobno św. Mikołaj z Mirry.

 

A to starożytny guzik z dziurką od klucza.

Guziki miały różne kształty i zmieniały się na przestrzeni wieków. Czasami guziki zastępowano: rzepami, suwakami, .... i tak jest do dziś.

 

Z guzikami związane są różne powiedzonka:

... guzik wiesz...

... guzik warte...

... guzik mnie to obchodzi...

... guzik prawda...

... guzik z pętelką...

 

Teraz opowiemy Wam krótką historię guzików.

Najstarsze znane guziki znaleziono w Mohendżo-Daro, w dolinie Indusu, wykonane z muszelek - liczą ponad 5000 lat! Starożytni do spinania ubrań używali fibul. W średniowiecznej Europie królowały haftki, spinki i wstążki. Guziki służące do utrzymywania odzieży, po raz pierwszy notuje się w Niemczech w XIII wieku. Niedługo potem zostały szeroko rozpowszechnione w całej średniowiecznej Europie. Z biegiem lat, guziki

stały się cenionymi elementami dekoracyjnymi peleryn i szat możnych i królów. Najlepsze lata guzika, to 1830-1850. Wtedy to producenci brytyjscy i zagraniczni prześcigali się w wymyślaniu coraz to nowych i eleganckich wzorów. W roku 1840 rozpoczęła się masowa produkcja guzików szklanych.

 

Z guzikami związanych jest sporo przesądów, które warto poznać:

Na przykład :

· Jeśli ujrzysz kominiarza, natychmiast złap się za guzik - to przynosi szczęście, ale pamiętaj, pod żadnym pozorem nie podnoś guzika!

· Nie jest dobrze, gdy guzik pęka w rękach bez powodu. To prawdopodobnie nie jest twój dzień, więc jeśli to możliwe, spróbuj anulować wszystkie swoje plany.

· Nie zaleca się szycia guzików przed Nowym Rokiem. Możesz więc przenieść wszystkie problemy z poprzedniego roku na następny rok.

· Jeśli guzik,przycisk nagle odpadł w przeddzień Nowego Roku, wówczas wszystkie problemy z zeszłego roku odpadły.

· Jeśli masz spotkanie z niezbyt sympatyczną osobą, zapnij wszystkie guziki na ubraniach. W ten sposób możesz uchronić się przed negatywnym wpływem z jego strony.

 

A teraz przedstawiamy kilka pomysłów na prace plastyczne z guzikami w roli głównej

 

 

https://ekodziecko.com/naszyjnik-z-guzikow

https://stylowi.pl/kolekcja/2460990/3

https://pl.pinterest.com/pin/457396905907619767/

A teraz mamy dla Was zadanie : Postarajcie się przyszyć guzika. W razie problemów poproście o pomoc rodziców

 

I tradycyjnie na koniec - zapraszamy na bajkę :

 

****************************************************************************************************************************************************************

 

 

Propozycje zajęć świetlicowych od 30 listopada do 04 grudnia

Blok tematyczny: Czekamy na św. Mikołaja

 

Dzisiaj czekają na Was nowe wyzwania ! Na rozruszanie wszystkich mięśni zapraszam do zabawy ruchowej pt. “Wykonaj ćwiczenie – KOŁO FORTUNY”

 

A tymczasiem wielkimi krokami zbliża się ulubione święto wszystkich dzieci, na które czekacie cały rok. Na pewno domyślacie się, że są to Mikołajki.

,,A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna

Od domu do domu ciężką pracę ma

Jego piękną brodę pokrył srebrny lód

Gdyby tak biedaczek już odpocząć mógł’’.

 

Czy znacie Legendę o Św. Mikołaju, któremu przypisuje się wiele dobrych uczynków? Jeśli nie, to koniecznie tu zajrzyjcie

 

Na całym świecie dzieci wypatrują Mikołaja , czekając, by zamienić z nim choć słowo. A przecież wszyscy wiecie, że św. Mikołaj mieszka w Laponii, na kole podbiegunowym. Wystarczy więc pojechać do jego wioski w Rovaniemi w Finlandii, gdzie Mikołaj przyjmuje dzieci przez okrągły rok. Oto jak tam jest :

 

A wiedzieliście, że można podglądać na żywo, co aktualnie się dzieje u św. Mikołaja? Kamerki ustawione w wiosce przekazują obraz bez przerwy wszystkim dzieciom na świecie.

 

Nadszedł czas na zabawę. Czeka na Was ciekawy zestaw gier i zabawy. Wybierz, wydrukuj i baw się: 

www.zyraffa.pl

 

Spróbujcie też rozwiązać kilka zagadek pomocnika Św. Mikołaja: 

www.wuzecik.pl

 

Kto lubi kolorować może teraz pobawić się w kolorowanie online. Możecie dowolnie zmieniać kolory ! Miłej zabawy!

Mikołaj i dzieci    Święty Mikołaj      Mikołaj w saniach      Mikołaj w biurze         Kolorowanka z Mikołajem

 

Postarajcie się rozwiązać quizy wykorzystując swoją wiedzę dotyczącą życia Św. Mikołaja:

10 pytań o św. Mikołaju      Ile wiesz o św. Mikołaju

 

Dla wielbicieli puzzli przygotowałyśmy kilka puzzli online do wyboru – Udanego układania !

Mikołaj, renifer i elfy          Prezenty          Warsztat Mikołaja          Zaprzęg Mikołaja

 

 

Lubicie piosenki? Posłuchajcie kilku i pośpiewajcie wspólnie

 

 

 

 

 

Wiecie dobrze, że przed świętami Mikołaj jest bardzo zapracowany. Nie zwlekajcie z napisaniem listu! Jeżeli jeszcze nie napisaliście ,dla przypomnienia podajemy adres:

Santa Claus Main Post Office

FI-96930 Arctic Circle

Rovaniemi

Finland

Mikołaj ma wielu pomocników w Polsce. W Srebrnej Górze na Śląsku od wielu lat działa Biuro Świętego Mikołaja. Oto jak należy zaadresować list do świętego Mikołaja w Polsce:

Biuro Listów do Świętego Mikołaja,

Polska Wioska Świętego Mikołaja,

Przystanek Mikołajów,

57-215 Srebrna Góra

 

A teraz oglądnijcie familijny film o świętach i Mikołaju, który rozdaje prezenty

 

**************************************************************************************************************************************************************

Propozycje zajęć świetlicowych od 23 do 27 listopada

Blok tematyczny: Tydzień z Pluszowym Misiem 


Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny.

 

Zacznijmy od poznania historii powstania pluszowego Misia

... a w ten sposób się go ręcznie wykonuje

 

Teraz posłuchajcie piosenek i pośpiewajcie, to będzie fajna zabawa

Stary niedźwiedź mocno śpi       Misiowi przyjaciele       Jadą, jadą misie

... a tych mniej uzdolnionych muzycznie uczniów zapraszamy do obejrzenia bajek, których bohaterami są misie.

Miś Coralgol         Miś Uszatek        Miś Paddington       Miś Kudłatek

Troskliwe Misie         Gumisie         Masza i Niedźwieź

 

Czy znacie  Kubusia Puchatka? Pewnie tak:, ale na pewno nie spotkaliście się ze śpiewającym Puchatkiem. Oto ON! Bajka muzyczna Kubuś Puchatek


Czas wystąpić na scenie! Zapraszamy na karakoe misiowe

 

Misie są też bohaterami puzzli, gier, krzyżówek, zagadek. Rozruszajcie szare komórki. Miłej zabawy

Puzzle 1       Puzzle 2       Kubusiowe gry 1        Kubusiowe gry 2       Kolorowanki

Krzyżówka       Rebusy       Zagadki 1       Zagadki 2


 

A teraz jedziemy do USA. Oto amerykański miś.
Film : Miś Yogi i skarby parku Jellystone

 

**********************************************************************************************************************************************

 

Propozycje zajęć świetlicowych od 16 do 20 listopada 

Blok tematyczny: Gry i zabawy na jesienną nudę

 

 

Witamy Was Kochani Uczniowie piosenką Tańcowała Jesień 

 

Czy potraficie rozpoznać nazwę drzew na podstawie igieł lub liści? Sprawdźcie to koniecznie

 

A wiecie, w jaki sposób powstają pyszne owocowe soki? Jesień, to najlepsza pora roku na przetwory ;)

 

A teraz coś dla Waszego mózgu. Tutaj znajdziecie dla siebie mnóstwo łamigłówekkolorowanek i wykreślanek. Chyba, że wolicie jesienne domino lub puzzle 

 

!!! UWAGA KONKURS UWAGA!!!

Wykonaj dowolną techniką „ Jesienne drzewo”. Na Wasze prace czekamy do końca miesiąca. Zrób zdjęcie swojego drzewa i prześlij je na adres: marzenamatusgunther@sp6nowasol.onmicrosoft.com

Najpiękniejsze prace zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej i nagrodzone po powrocie do nauki stacjonarnej. 

 

Poniżej kilka przykładowych inspiracji:

- z gałązek i pestek dyni

 

 

-  z rolki papieru toaletowego

 

- z płatków kosmetycznych

 

- przestrzenne

.       

Czekamy na Wasze piękne prace

 

W co się bawić??? Kubuś na pewno coś doradzi na jesienną nudę

... albo sami znajdziecie coś tutaj

 

A teraz zagadka:

Idę sobie leśną drogą,

czasem gniewnie tupnę nogą.

Kolce mam i wzdłuż i wszerz!

Kto ja jestem? To ja ...

 

Kto odgadł, że to JEŻ ? BRAWO!

Czy wiecie, że 10 listopada jeże obchodziły swoje święto? Jeśli o tym nie wiedzieliście, nic się nie
martwcie! Jeże też o tym nie wiedzą, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.

Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce.

 

Na deser dla rodzinki możecie przygotować „Jesienne jeżyki”

Można ozdobić biszkopty- Smacznego!

 

   

 

 

I na koniec mamy dla Was piękne jesienne słuchowisko - "Leśne opowieści"

 

*******************************************************************************

 

Propozycje zajęć świetlicowych od 12 do 13 listopada 

Blok tematyczny: Wokół Dnia Niepodległości

 

 

Obejrzyj prezentację

 

Rozwiąż krzyżówkę

 

 

A w wolnym czasie naucz się przynajmniej jednego Polskiego Tańca Narodowego, może po powrocie do świetlicy zrobimy konkurs na najlepszego tancerza???

 

Polskie tańce ludowe to część naszego dziedzictwa narodowego. W czasach zaborów polski taniec narodowy jednoczył polską kulturę. Dawał Polakom poczucie zakorzenienia, ciągłości i własnej wartości. Tańce narodowe stały się czynnikiem warunkującym zachowanie tożsamości narodowej. Dla poszczególnych regionów kraju charakterystyczne są różne tańce narodowe. Jest ich pięć: krakowiak, kujawiak, mazur, oberek, polonez. Czy wiesz jak wyglądają, jak brzmią, jak się je tańczy?

 

Polskie Tańce Narodowe :

 

 

Krakowiak :

 

 

Kujawiak :

 

 

 

Mazur:

   

 

 

Oberek :    

 

 

Polonez :

 

 

Na koniec mamy dla Was piękny film familijny. Możecie go oglądnąć z rodzicami i rodzeństwem

"O psie, który wrócił do domu" https://www.cda.pl/video/3607369f1 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 6
    ul. T. Kościuszki 26
    67-100 Nowa Sól
    psp6@poczta.onet.pl
    sekretariat@sp6nowasol.pl
  • tel. (+68) 458 84 51
    te. fax. (+68) 387 48 62

Galeria zdjęć