Lepsza Szkoła

Nawigacja

Aktualności

Motto Szkoły

"Wiemy jak tworzyć dobrą szkołę..."

Projekt edukacyjny

01. Deklaracja dostępności cyfrowej.............................................. 1. STATUT SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 W NOWEJ SOLI....................... 2. Procedura funkcjonowania e-dziennika........................................................ 3. KODEKS ETYKI PRACOWNIKÓW SZKOŁY................................................ 4. Rozpatrywanie skarg i wniosków................................................................... 5. Postępowanie w szczególnych przypadkach wychowawczych.................... 6. Zapisy do klasy 1 - dokumenty..................................................................... 7. Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny............................................ 8. OŚWIADCZENIE dotyczące udziału w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych - COVID-19 9. PROCEDURA dotycząca zwiększonego reżimu sanitarnego - COVID-19 10. Zgoda pomiar temperatury - COVID-19........................................... 11. OŚWIADCZENIE dotyczące prowadzenia bezpośrednich zajęć rewalidacji - COVID-19 12. PROCEDURA dotycząca organizacji zajęć rewalidacyjnych - COVID-19

DOKUMENTY SZKOLNE

9. PROCEDURA dotycząca zwiększonego reżimu sanitarnego - COVID-19

Procedura w formacie pdf do pobrania:
SP6_Procedura_COVID__19.pdf

 

PROCEDURA 
dotycząca zwiększonego reżimu sanitarnego opracowana na potrzeby otwarcia i prowadzenia działalności dotyczącej udziału w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w Szkole Podstawowej Nr 6 w Nowej Soli w związku z  koronawirusem SARS-CoV-2 , wywołującym chorobę COVID-19
 
Podstawa prawna: Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna z dnia 15 maja 2020 r. oraz art.8a ust.5 pkt 2 ustawy z dnia z dnia 14 marca 1985 roku o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ( Dz. U. z 2019 r. poz. 59 oraz 2020 r. poz. 322,374 i 567), konsultacja  z organem prowadzącym. 
 
Organizacja zajęć w szkole podstawowej: 
Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo– wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych w szkole podstawowej. 
Szkoła będzie czynna  od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.30. 


 
Ze względu na sytuację epidemiczną ograniczamy liczebność dzieci w szkole do liczby dzieci rodziców pracujących, zgłoszonych w formie pisemnej (elektronicznej) przed  dniem otwarcia szkoły. W trakcie dalszego odmrażania gospodarki i konieczności powrotu rodziców do pracy a dzieci do szkoły z wyprzedzeniem co najmniej dwóch dni roboczych rodzic/prawny opiekun powiadamia pisemnie na librusie dyrektora szkoły  ( dyrektor przygotowuje miejsca w salach z zachowaniem wytycznych.) 
W przypadku większej ilości chętnych niż liczba miejsc z uwagi na brak możliwości spełniania wytycznych GIS zapewniających bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom, rodzic zostanie powiadomiony przez dyrektora szkoły o podjętej decyzji.  
W pierwszej kolejności z opieki szkolnej będą  korzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. 
Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. 
Grupy szkolne mogą być łączone tj. dzieci w zbliżonym wieku (klas 1, klas 2, klas 3), z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień, liczebnością i metrażem sali dostosowane do wytycznych GIS.W przypadku małej liczby dzieci zostanie utworzona jedna grupa. 
 
1. W grupie może przebywać do 12 uczniów. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2. Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów.  
 2. W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele. 
 
3. Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali. 
 4. Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczniów i nauczycieli)*. 
* Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/pomieszczeń kuchni, jadalni, innych pomieszczeń zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych, - np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów, które się w niej znajdują. 
5. Z sali, w której przebywać będzie grupa, zostaną usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć będą dokładnie czyszczone lub dezynfekowane. 
6. W sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów będą wynosić min. 1,5 m  (1 uczeń – 1 ławka szkolna).  
7. Uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. 8. W sali gimnastycznej będą mogły przebywać dwie grupy uczniów1. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga zostaną  umyte lub zdezynfekowane.  
9. Będą wietrzone sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć. 
10. Nauczyciele organizują przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela. 
11. Uczniowie będą korzystali z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi. 
12. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć będzie regularnie czyszczony  z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości będzie zabezpieczony przed używaniem. 
13. Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans. 
14. Zostaną ograniczone aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami. 
                                                          
 1 Jednak nie więcej niż liczba uczniów określona zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r. poz. 639).  
 
15. Szkoła zapewni taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grup  do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku). 
16. Nie będą organizowane żadne wyjścia poza teren szkoły (np. spacer do parku). 
17. Uczeń nie może zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. 
18. Należy unikać większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, w tym ustalić bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z części szatnianej (w klasie) przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć. 
19. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy szkolnej to od 7:00 do 15:30.  20. Zajęcia świetlicowe odbywać się będą w świetlicy szkolnej z zachowaniem zasady 4 m2 na osobę. W razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne. 
21. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły będą zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m. 
22. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej będą ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami. 
23. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły mają obowiązek zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 2 m. 
24. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły (korytarz na parterze) lub wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 2 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). 
25. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. 
26. Uczniowie do szkoły są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe. 
28. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły. 
29. Zostaje ograniczone przebywanie osób z zewnątrz w szkole do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach. 
30. Będzie zapewniony sposób szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia (na Librusie lub telefoniczny). 
31. Szkoła jest wyposażona w  termometr bezdotykowy, który będzie dezynfekowany  po użyciu w danej grupie.  
32. Rodzic/prawny opiekun wyraża zgodę na pomiar temperatury ciała ucznia jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych. 
33. Pracownik szkoły dokonuje pomiaru temperatury dziecku z podejrzeniem  zakażenia KORONAWIRUSEM SARS-CoV-2 (CHOROBA COVID-19) przy użyciu termometru bezdotykowego. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych (kaszel, zmęczenie, trudności z oddychaniem, podwyższona temperatura ciała powyżej 38°C, wymioty) dziecko kierowane jest do pomieszczenia izolacyjnego (gabinet pielęgniarki I p. nr 16).  
34. Osoba, która dokonała pomiaru temperatury dziecka prowadzi je do pomieszczenia izolacyjnego oraz pozostaje z dzieckiem w tym pomieszczeniu do czasu podjęcia decyzji przez odpowiednie służby. 
35. Dyrektor powiadamia odpowiednie służy o podejrzeniu zakażenia COVID-19 w placówce. 
36. Dyrektor powiadamia o podejrzeniu zakażenia COVID-19 prawnego opiekuna dziecka oraz o poinformowaniu odpowiednich służb o zaistniałej sytuacji. 
37. Jeżeli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby zostanie odizolowane w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia ze szkoły. 
38. W sprawach pilnych komunikujemy się z nauczycielem z zachowaniem odległości 2 metrów ewentualnie telefonicznie z wychowawcą , dyrektorem lub sekretariatem – telefon  68 470 70 37 


Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

1. Przy wejściu głównym zostały umieszczone numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych. 
 2. Po wejściu do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieszczona została informacja o sposobie jego użycia oraz obowiązku dezynfekowaniu rąk przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły. 
 
3. Wszystkie osoby wchodzące do szkoły  są zobowiązane do dezynfekowania dłoni lub zakładania rękawiczek ochronnych, zakrywania ust i nosa oraz nie przekraczania obowiązujących stref przebywania. 
 4. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza,  po skorzystaniu z toalety. 
5. Prowadzony będzie monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników. 
6. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji. 
7. Wszyscy pracownicy szkoły w razie konieczności będą zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, osłonę na usta i nos. 
8. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych są wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje. 
9. Toalety będą dezynfekowane na bieżąco. 


 
Gastronomia

 

1. Szkoła zapewnia korzystanie z dystrybutorów wody pitnej przez uczniów pod nadzorem opiekuna. 
2. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna -pomieszczenie przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo zostaną wprowadzone zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców. 
3. Korzystanie z posiłków będzie bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. 
4. Naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w placówce będą myte w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60stC (zaleca się zmywarkę z funkcją wyparzania, a jeśli jej nie ma – wyparzanie gorącą wodą po myciu) lub myte w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzane. 
5. Jeżeli ajent szkolny zdecyduje się na wydawanie cateringu  będą wówczas pojemniki i sztućce jednorazowe.  
 
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły 
Do pracy w szkole będą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną. 
W miarę możliwości nie będą angażowani w zajęcia pracownicy  powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka. 
Szkoła wyznaczyła i przygotowała (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie (gabinet pielęgniarki I p. nr 16). w którym będzie można odizolować* osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.

 
* Została przygotowana procedura  postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, która uwzględnia następujące założenia:
1. Pracownicy szkoły zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
2. Na bieżąco będzie śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
3. Pracownik szkoły dokonuje pomiaru temperatury ciała osobie z podejrzeniem  zakażenia KORONAWIRUSEM SARS-CoV-2 (CHOROBA COVID-19) przy użyciu termometru bezdotykowego.
4. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych (kaszel, zmęczenie, trudności z oddychaniem, podwyższona temperatura ciała powyżej 38°C, wymioty) zostanie on niezwłocznie odsunięty od pracy. Należy wtedy powiadomić Dyrektora i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogorszenia się staniu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować o możliwym zakażeniu koronawirusem.  Należy bezwzględnie stosować się do wydawanych instrukcji i poleceń.  
5. Osoba, u której stwierdzono objawy chorobowe, kierowana jest do pomieszczenia izolacyjnego (gabinet pielęgniarki I p. nr 16) i pozostaje  w tym pomieszczeniu do czasu podjęcia decyzji przez odpowiednie służby.
6. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci. Dyrektor powiadamia odpowiednie służby o podejrzeniu zakażenia COVID-19 w placówce. Wszyscy pracownicy stosują się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, będzie poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosuje się do indywidualnych zaleceń wydanych przez inspektorat sanitarny.
8. Zostały przygotowane i umieszczone w określonym miejscu (na korytarzach szkolnych) potrzebne numery telefonów, w tym do stacji sanitarnoepidemiologicznej, służb medycznych.
9. Szkoła stosuje się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek*. 
* Zostanie ustalona lista osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym. 
10. Zawsze w przypadku wątpliwości będziemy się zwracać do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady. 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 6
    ul. T. Kościuszki 26
    67-100 Nowa Sól
    psp6@poczta.onet.pl
    sekretariat@sp6nowasol.pl
  • tel. (+68) 458 84 51
    te. fax. (+68) 387 48 62

Galeria zdjęć